Strażacy emeryci - świadczenie ratownicze dla druhów OSP

Emerytowani  druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych mogą się ubiegać  o nowe świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP.  Należy jednak udokumentować określony w ustawie okres służby oraz wyjazdy na akcje. Świadczenie przysługuje od stycznia bieżącego roku, ale  jest czas do września na złożenie wniosków i wyrównanie płatności. Prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej, który: 1) brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych:
  1. w przypadku mężczyzn – przez co najmniej 25 lat
  2. w przypadku kobiet – przez co najmniej 20 lat oraz
2) ukończył:
  1. w przypadku mężczyzn – 65 lat,
  2. w przypadku kobiet – 60 lat.
Potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych jest: 1) od 1 stycznia 2022 r. – dokumentacja prowadzona przez PSP, 2) od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2021 r. – dokumentacja prowadzona przez PSP lub pisemne oświadczenie 3 świadków, 3) do 31 grudnia 2011 r. – pisemne oświadczenie 3 świadków, Zasady odnoszące się do osób powoływanych na świadków. Co najmniej jednym ze świadków musi być osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych. Ponadto świadkiem nie może być: 1) małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty do drugiego stopnia wnioskodawcy, 2) osoba związana z wnioskodawcą tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli, 3) osoba pozostająca wobec wnioskodawcy w stosunku podrzędności służbowej, 4) osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.” Oświadczenia świadków zgodnie z przepisami podlegają weryfikacji przez Burmistrza pod względem jego wiarygodności. Po potwierdzeniu oświadczeń przez Burmistrza oryginały oświadczeń wraz z wypełnionym wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego osoba zainteresowana składa do Komendanta Powiatowego PSP w Nakle nad Notecią. Proponujemy w pierwszej kolejności, aby osoby mające zamiar ubiegać się o świadczenie ratownicze zgłosiły się do Urzędu Miejskiego w Kcyni. Osobom tym zostanie przedstawiona szczegółowa informacja dotycząca wymogów formalnych jakie należy spełnić w celu uzyskania świadczenia.   Materiały dodatkowe:
  1. Wzór wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego dla strażaka OSP ( wniosek składa się do właściwego komendanta powiatowego PSP ).
  2. Wzór oświadczenia świadka
  3. Wzór wniosku o przeprowadzenie weryfikacji oświadczeń świadków wraz z klauzulą RODO.
 

Załączniki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>