PROTOKÓŁ
z przeprowadzonej dyskusji publicznej nad rozwiązaniami przyjętymi w wyłożonym projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w północnej części wsi Żurawia, gm. Kcynia.
Protokół sporządzony w dniu 26 kwietnia 2022 r. w Urzędzie Miejskim w Kcyni przez: Aleksandrę Stachowiak – podinspektora ds. planowania przestrzennego oraz Joannę Wysocką – podinspektora ds. planowania przestrzennego w Urzędzie Miejskim w Kcyni.
Na podstawie art. 17 pkt 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r. poz. 503) w dniu 26 kwietnia 2022 r. od godz. 15.00 w Urzędzie Miejskim w Kcyni, ul. Rynek 23, 89-240 Kcynia, przeprowadzona została dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w wyłożonym projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w północnej części wsi Żurawia, gm. Kcynia.
I Uczestnicy spotkania:
- Ze strony Urzędu Miejskiego w Kcyni:
– Marek Szaruga – Burmistrz Kcyni,
– Aleksandra Stachowiak – podinspektor ds. planowania przestrzennego,
– Joanna Wysocka – podinspektor ds. planowania przestrzennego.
- Wykonawca planu – Pan Paweł Łukowicz, reprezentujący Pracownię Projektową Sieć I Paweł Łukowicz, ul. Gdańska 54/6, 85-021 Bydgoszcz,
- Zebrani goście:
– Pan Jan Kurant – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni,
– Pani Aleksandra Gładysiewicz – Kołos – sołtys sołectwa Żurawia,
– Pan Mirosław Pezacki – Radny Rady Miejskiej w Kcyni,
– Pan Romuald Łasut – sołtys sołectwa Żarczyn,
– Pani …………………,
– Pan ………………….,
– Pan ……………….….,
– Pani …………………..
II Głos w dyskusji zabrali:
Pan Paweł Łukowicz – wykonawca planu – poinformował o celu spotkania, jakim jest rozmowa na temat zaproponowanych w projekcie planu rozwiązaniach, możliwości składania uwag do planu w wyznaczonych terminach oraz wymaganiach formalnych, jakie powinien zawierać składany wniosek.
Pan Łukowicz przedstawił główne założenia funkcjonalno-przestrzenne projektu planu, wyjaśnił zakres opracowania oraz omówił dotychczasową procedurę sporządzenia planu miejscowego od uchwały intencyjnej przez ogłoszenie, obwieszczenia o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu, jego opiniowanie i uzgadnianie oraz wyłożenie.
Pan Mirosław Pezacki – Radny Rady Miejskiej w Kcyni – wskazał na dużą degradację środowiska na obszarze objętym miejscowym planem i uciążliwość prowadzenia intensywnej gospodarki rolnej zarówno dla terenu Żurawi, jak i południowej części miasta Kcynia. Wspomniał o opinii biegłej – Pani dr Anicenty Bubak, dotyczącej oceny wpływu na środowisko i zdrowie ludzi planowanego przedsięwzięcia pn. „Budowa budynku inwentarskiego (chlewni) wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce o nr ewid. 52/4 w miejscowości Żurawia, gm. Kcynia, sporządzonej w dniu 30 czerwca 2019 r. w celu oceny wpływu na środowisko oraz zdrowie ludzi istniejących obiektów hodowlanych: fermy drobiu oraz fermy trzody chlewnej w miejscowości Żurawia w gminie Kcynie na działkach o numerach ewidencyjnych 52/5, 55/5 wraz analizą oddziaływań przedstawionych w raporcie oddziaływania na środowisko dla budowy budynku inwentarskiego (chlewni) wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce o nr ewid. 52/4 w miejscowości Żurawia, gm. Kcynia. Pan Pezacki przedłożył również dokumenty potwierdzające wysoki stopień zanieczyszczenia rzeki Kcynki, które jak wskazał, zostaną załączone do uwag wniesionych pisemnie do planu.
Pan Pezacki wyraził wątpliwość, czy w obecnym kształcie miejscowy plan nie zostanie uchylony, w przypadku zaskarżenia uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, w związku z powyższym zaproponował poszerzenie obszaru opracowania oraz uwzględnienie w prognozie oddziaływania na środowisko ww. opinii biegłej.
Pan …………… i Pan …………. wskazali na całkowite zablokowanie rozwoju ich gospodarstw w przypadku uchwalenia miejscowego planu i ograniczanie prawa własności. Zaproponowali, aby miejscowym planem objąć całą wieś, a nie tylko jej część. Jednocześnie wyrażają chęć do negocjacji i nadzieję na uzyskanie kompromisu w kwestii dopuszczenia w projektowanym planie większej ilości DJP.
Pan Pezacki uważa, że projektowana chlewnia będzie obiektem przemysłowym, powodującym znaczne pogorszenie środowiska przyrodniczego i niedopuszczalna jest dalsza degradacja terenu wskazanego w miejscowym planie. Wskazał na sprzeciw mieszkańców sołectwa Żurawia i miasta Kcynia dla budowy chlewni na tym obszarze, i realną możliwość pogłębienia zanieczyszczenia środowiska i problem odorów.
Pan …….. zaznaczył, że w przypadku zablokowania jego inwestycji będzie domagał się odszkodowania za poniesione straty.
Pan Łukowicz wyjaśnił w jakich przypadkach możliwe jest uzyskanie odszkodowania.
Pan …….. uważa, że współczynnik zabudowy działki wskazany w miejscowym planie jest dla niego kolejnym ograniczeniem. Ponownie zaznaczył, że jest skłonny do kompromisu i oczekuje rozmów, ponieważ uchwalenie planu ograniczy nie tylko hodowlę, ale również inne inwestycje wymagające decyzji środowiskowej. Uważa, że prawidłowa wentylacja i inne technologie stosowane w nowoczesnych chlewniach pozwalają na zminimalizowanie odorów i zanieczyszczeń, które trafiają do środowiska, a wywóz gnojowicy będzie odbywał się na zasadach wskazanych w przepisach prawa. Podtrzymuje również stanowisko, że obszar oddziaływania inwestycji zamknie się w granicach działki. Poruszył kwestię oczyszczalni ścieków w Kcyni, która również generuje odory i uwalnia zanieczyszczenia do środowiska.
Pan Jan Kurant – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni – wskazał na typowo rolniczy charakter Gminy Kcynia i pochylenie się nad wyważeniem interesów publicznych z interesami inwestorów, jednocześnie mając na względzie poszanowanie zasad ochrony środowiska. Należy również uwzględniać zagrożenia, które niesie ze sobą realizacja inwestycji polegającej na budowie chlewni na obszarze z oznakami wysokiego zanieczyszczenia, oraz obszarze położonym w bliskiej odległości od osiedli z zabudową mieszkaniową jednorodzinną na terenie miasta Kcynia. Wyraził nadzieję, że istnieje możliwość wypracowania kompromisu i wskazał na konieczność dyskusji nad konkretnymi rozwiązaniami.
Pan Łukowicz podziękował zebranym za przybycie na dyskusję publiczną i przypomniał o możliwości składania uwag do planu do dnia 27 maja 2022 r.
III Ustalenia dyskusji:
- W publicznej dyskusji nad wyłożonym do publicznego wglądu projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w północnej części wsi Żurawia, gm. Kcynia, zostały przedstawione i objaśnione zagadnienia formalne i merytoryczne rozwiązań ww. planu.
- Wszelkie uwagi dotyczące rozwiązań zastosowanych w ww. planie miejscowym zostaną złożone na piśmie do dnia 27 maja 2022 r.
Protokół niniejszy sporządzono w trzech jednobrzmiących egzemplarzach z przeznaczeniem:
– dla Burmistrza Kcyni,
– do dokumentacji planistycznej,
– do publicznego wglądu.
Lista obecności osób biorących udział w dyskusji, stanowi załącznik do protokołu.
Protokół zawiera dwie ponumerowane strony.
Kcynia, dnia 26.04.2022 r.
Informacje
wytworzono: | data: 12:00 26.04.2022 | przez: Joanna Wysocka | |
wprowadzono: | data: 13:05, 05.07.2022 | przez: Anna Duda-Nowicka | |
udostępniono: | data: 13:05, 05.07.2022 | przez: Anna Duda-Nowicka | |
zmodyfikowano: | data: 13:05, 05.07.2022 | przez: Anna Duda-Nowicka | |
osoba odpowiedzialna: | Burmistrz Kcyni | ||
podmiot udostępniający: | Urząd Miejski |
Rejestr zmian
utworzono: | data: 13:05, 05.07.2022 | przez: Anna Duda-Nowicka | PROTOKÓŁ z przeprowadzonej dyskusji publicznej nad rozwiązaniami przyjętymi w wyłożonym projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w północnej części wsi Żurawia, gm. Kcynia. |