ZARZĄDZENIE NR 182.2021 Burmistrza Kcyni z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie wprowadzenia Karty Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Miejskim w Kcyni oraz w jednostkach organizacyjnych Gminy

ZARZĄDZENIE NR 182.2021 Burmistrza Kcyni z dnia 20 grudnia 2021 roku   w sprawie wprowadzenia Karty Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Miejskim w Kcyni oraz w jednostkach organizacyjnych Gminy   Na podstawie art. 276 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2021 poz. 305 ze zm.), Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 września 2015 roku w sprawie przeprowadzania i dokumentowania audytu wewnętrznego oraz informacji o pracy i wynikach tego audytu ( Dz.U. z 2018 poz. 506), Międzynarodowych Standardów Praktyki Zawodowej Audytu Wewnętrznego oraz Komunikatu Nr 16/2006 Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2006 roku w sprawie ogłoszenia „Kodeksu etyki audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych” i „Karty audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych” zarządzam, co następuje:
  • 1
  1. Wprowadzam Kartę Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Miejskim w Kcyni oraz  w jednostkach organizacyjnych Gminy.
  2. Karta Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Miejskim w Kcyni oraz w jednostkach organizacyjnych Gminy stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
  3. Traci moc zarządzenie Nr 187.2015 z dnia 29 października 2015 roku w sprawie wprowadzenia Karty Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Miejskim w Kcyni oraz  jednostkach organizacyjnych Gminy.
  4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Burmistrz Kcyni Marek Szaruga       

Załącznik do Zarządzenia Nr  182 .2021

Burmistrza Kcyni z dnia  20 grudnia 2021 roku

w sprawie wprowadzenia Karty Audytu

Wewnętrznego w Urzędzie Miejskim w Kcyni

oraz w jednostkach organizacyjnych Gminy

    KARTA AUDYTU WEWNĘTRZNEGO W URZĘDZIE MIEJSKIM W KCYNI ORAZ JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH GMINY
  • 1
Karta Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Miejskim w Kcyni oraz w jednostkach organizacyjnych Gminy, zwana w dalszej części Kartą, określa cel, uprawnienia i odpowiedzialność odnoszące się do działania audytu wewnętrznego w Urzędzie Miejskim w Kcyni oraz w jednostkach organizacyjnych Gminy, a także zasady, sposób i tryb przeprowadzania audytu wewnętrznego.
  • 2
Ilekroć w Karcie jest mowa o:
  1. Audycie wewnętrznym – należy przez to rozumieć ogół działań, przez które Burmistrz Kcyni uzyskuje obiektywną i niezależną ocenę funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Kcyni oraz jednostek organizacyjnych Gminy w zakresie ich działalności pod względem legalności, gospodarności, celowości, rzetelności, a także przejrzystości i jawności.
  2. Audytorze wewnętrznym – należy przez to rozumieć osobę upoważnioną do wykonywania zadania audytowego.
  3. Audytowanym – należy przez to rozumieć komórkę organizacyjną w Urzędzie Miejskim w Kcyni lub jednostkę organizacyjną Gminy.
  4. Zadaniu audytowym – należy przez to rozumieć zadanie zapewniające lub czynności doradcze,
  5. Standardach – należy przez to rozumieć Międzynarodowe Standardy Praktyki Zawodowej Audytu Wewnętrznego IIA (The Institute of Internal Auditors) i Standardy Ministerstwa Finansów.
  6. Zadaniach zapewniających – należy przez to rozumieć działania podejmowane w celu dostarczenia niezależnej i obiektywnej oceny kontroli zarządczej.
  7. Zaleceniach – należy przez to rozumieć propozycje działań służących wyeliminowaniu słabości kontroli zarządczej lub usprawniających jej funkcjonowanie.
  8. Monitorowaniu realizacji zaleceń – należy przez to rozumieć czynności podejmowane przez audytora wewnętrznego w celu ustalenia realizacji zaleceń.
  9. Czynnościach sprawdzających - należy przez to rozumieć czynności podejmowane przez audytora wewnętrznego służące dokonaniu oceny sposobu wdrożenia i skuteczności zaleceń zrealizowanych przez audytowanego.
  10. Mechanizmach kontrolnych – należy przez to rozumieć w szczególności działania, procedury, instrukcje i zasady służące zapewnieniu realizacji celów, ograniczeniu wystąpienia ryzyka nieosiągnięcia celów lub zmniejszeniu jego negatywnych skutków.
  NIEZALEŻNOŚĆ
  • 3
Audyt wewnętrzny w Urzędzie Miejskim w Kcyni oraz w jednostkach organizacyjnych Gminy  wykonywany jest przez Audytora wewnętrznego, który podlega bezpośrednio Burmistrzowi.   MISJA I ZADANIA AUDYTU WEWNĘTRZNEGO
  • 4
  1. Zadaniem audytu wewnętrznego jest dostarczenie Burmistrzowi obiektywnego i niezależnego zapewnienia o funkcjonowaniu systemu kontroli wewnętrznej poprzez realizacje zadań zapewniających oraz wykonywanie działań doradczych w celu poprawy funkcjonowania komórek organizacyjnych w zakresie ich działalności.
  2. Audyt wewnętrzny pomaga audytowanemu osiągnąć jej cele poprzez systematyczne, uporządkowane podejście dotyczące ocen i poprawy skuteczności zarządzania ryzykiem, systemu kontroli oraz ładu organizacyjnego.
  • 5
  1. Audytor wewnętrzny wspiera Burmistrza w realizacji celów i zadań przez systematyczną ocenę kontroli zarządczej oraz czynności doradcze. Ocena ta dotyczy w szczególności adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej w jednostce.
  2. Celem pracy Audytora wewnętrznego jest ustalenie, czy wprowadzony przez kierownictwo system zarządzania ryzykiem, system kontroli zarządczej i ład organizacyjny są odpowiednie i czy funkcjonują w sposób, który zapewnia, że:
  •  ryzyka są odpowiednio zidentyfikowane i zarządzane,
  • współpraca, współdziałanie kierowników wszystkich szczebli odpowiada potrzebom,
  • istotne informacje dotyczące finansów, zarządzania i działalności operacyjnej są dokładne, wiarygodne i aktualne,
  • pracownicy wykonują swoje obowiązki zgodnie ze standardami, procedurami oraz przepisami prawa,
  • zasoby są odpowiednio zabezpieczone i wykorzystywane efektywnie,
  • programy i plany są realizowane, a ich cele osiągane,
  • jakość i ciągła jej poprawa zajmują należne miejsce w systemie kontroli zarządczej,
  • istotne zmiany w przepisach mających wpływ na pracę urzędu są śledzone i odpowiednio wprowadzane w życie.
  OBOWIĄZKI
  • 6
Audytor wewnętrzny zobowiązany jest do:
  1. Przygotowania Rocznego Planu Audytu Wewnętrznego poprzez wyznaczenie obszarów działalności, w których zostaną przeprowadzone zadania zapewniające w roku następnym, biorąc pod uwagę wynik analizy ryzyka, priorytety Burmistrza, dostępne zasoby osobowe,
  2. Wykonywania zadań zatwierdzonych w Rocznym Planie Audytu Wewnętrznego oraz specjalnych zadań lub projektów zleconych przez Burmistrza,
  3. Analizowania i oceny nowych oraz zmienianych usług, procesów, działań i mechanizmów kontroli w trakcie projektowania oraz wdrażania,
  4. Przedstawiania okresowych informacji i raportów podsumowujących wyniki działalności audytu wewnętrznego,
  5. Informowania o nowościach, kierunkach zmian i dobrych praktykach w zakresie audytu wewnętrznego,
  6. Przygotowania opinii oraz propozycji rozwiązań organizacyjnych w odpowiedzi na wnioski Burmistrza,
  7. Dokonywania aktualizacji zasad i sposobu działania Audytu Wewnętrznego zapisanych w Karcie Audytu Wewnętrznego,
  8. Dokumentowania przebiegu i wyników zadań audytowych zgodnie z wymogami określonymi w Karcie Audytu Wewnętrznego.
  9. Zadania audytowe muszą być wykonywane z biegłością i należytą starannością zawodową.
  UPRAWNIENIA
  • 7
  1. Audytor wewnętrzny jest uprawniony w zakresie wykonywanych przez siebie obowiązków do:
  • Dostępu do wszystkich dokumentów i materiałów oraz wszelkich innych źródeł informacji potrzebnych do przeprowadzenia audytu z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej.
  • Dostępu do pomieszczeń audytowanego z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej.
  • Korzystania z pomocy i informacji udzielanej mu przez pracowników i współpracowników audytowanego w zakresie wykonywanych zadań audytowych, z której sporządza się stosowny protokół lub notatkę. Audytor wewnętrzny musi zebrać informacje, które dotyczą zadania, są wystarczające, wiarygodne i przydatne do osiągnięcia jego celów.
  • Angażowania środków, ustalania częstotliwości badań, wyboru obiektów badań, ustalania zakresów badań oraz stosowania technik wymaganych dla osiągnięcia celów zadań audytowych.
  • Korzystania w razie potrzeby z pomocy innych usług specjalistycznych w porozumieniu i na zlecenie pisemne Burmistrza.
  STANDARDY PRAKTYKI AUDYTU WEWNĘTRZNEGO
  • 8
  1. Audytor wewnętrzny wykonuje planowe i zalecane przez Burmistrza zadania audytowe.
  • 9
  1. Zadania audytowe powinny być realizowane w oparciu o Roczny Plan Audytu Wewnętrznego przygotowany przez Audytora wewnętrznego i zatwierdzony przez Burmistrza. Powyższy plan jest opracowywany do końca roku poprzedzającego jego realizację.
  2. Roczny Plan Audytu Wewnętrznego powinien być udostępniony w Urzędzie Miejskim w Kcyni w formie uzgodnionej z Burmistrzem.
  3. Burmistrz może nałożyć na Audytora wewnętrznego zadanie audytowe nie objęte planem.
  4. O sytuacjach stwarzających zagrożenie dla realizacji Rocznego Planu Audytu Wewnętrznego Audytor wewnętrzny zawiadamia, w formie pisemnej Burmistrza.
  WYKONYWANIE ZADAŃ AUDYTOWYCH
  • 10
Czynności dokonywane w ramach zadań audytu wewnętrznego polegają m. in. na:
  1. Ocenie funkcjonowania systemu organizacyjnego w obszarze audytowym,
  2. Analizie ryzyk w obszarze audytowym,
  3. Ocenie adekwatności, efektywności i skuteczności systemu kontroli,
  4. Ustalaniu stanu faktycznego w zakresie funkcjonowania i gospodarki finansowej audytowanego poprzez:
  • kontrolę poprawności i zgodności zapisów w księgach rachunkowych z dowodami księgowymi, badanie dowodów księgowych,
  • dokonanie oceny systemu gromadzenia środków publicznych i dysponowania nimi oraz gospodarowanie mieniem,
  • dokonanie oceny efektywności i gospodarności zarządzania finansowego,
  1. Dokumentowaniu ewentualnych nieprawidłowości,
  2. Analizie przyczyn i skutków ustalonych uchybień,
  3. Przedstawieniu uwag i wniosków w sprawie usunięcia uchybień oraz usprawnienia systemu organizacji, z uwzględnieniem gospodarki finansowej audytowanego,
  4. Kontroli wykorzystania propozycji i zaleceń sformułowanych w sprawozdaniu,
  5. Ocenie przestrzegania przepisów powszechnie obowiązujących, przepisów wewnętrznych w tym zarządzeń, poleceń służbowych,
  6. Ocenie skuteczności działania audytowanego,
  7. Analizie możliwości wprowadzenia zmian organizacyjnych mających na celu usprawnienie pracy.
  • 11
Audyt wewnętrzny może przyjąć formę:
  1. Zadania przeprowadzanego w celu dokonania oceny całokształtu zagadnień, problemów związanych z działalnością audytowanego lub jednego z jego zadań,
  2. Zadania przeprowadzonego w celu dokonania oceny wybranego zagadnienia,
  3. Czynności monitorujących oraz czynności sprawdzających.
  • 12
  1. Audytor wewnętrzny przeprowadza czynności u audytowanego na podstawie pisemnego, imiennego upoważnienia podpisanego przez Burmistrza.
  2. Upoważnienie zawiera:
  • imię i nazwisko Audytora wewnętrznego,
  • pieczęć Urzędu Miejskiego w Kcyni i podpis Burmistrza.
  • 13
  1. Przed rozpoczęciem działań audytowych audytor wewnętrzny informuje audytowanego o planowej realizacji zadania,
  2. Audytor może zwołać naradę otwierającą w celu określenia tematyki, założeń organizacyjnych planowanego zadania audytowego oraz w celu uzgodnienia sposobu unikania zakłóceń w pracy audytowanego w czasie przeprowadzania zadania audytowego,
  • 14
  1. Audytor wewnętrzny dokonuje ustaleń na podstawie:
  • Dokumentacji spraw realizowanych przez audytowanego,
  • Dokumentacji finansowej w tym m.in.: dowodów księgowych, danych z ewidencji i sprawozdawczości,
  • Oględzin,
  • Wyjaśnień i oświadczeń pracowników,
  • W razie konieczności – opinii rzeczoznawców.
  1. Każdy pracownik audytowanego może złożyć z własnej inicjatywy pisemne lub ustne oświadczenie.
  2. Audytor wewnętrzny uwzględniając Roczny Plan Audytu może w trakcie realizacji zadania zapewniającego dokonać zmian w jego programie. Zmiany programu powinny być udokumentowane.
  3. Treść ustnego oświadczenia pracownika audytowanego Audytor wewnętrzny utrwala w formie pisemnego protokołu, który w razie potrzeby podlega podpisaniu przez pracownika składającego oświadczenia. W przypadku odmowy podpisu – dokument podpisany przez audytora załączany jest również do akt.
  • 15
  1. Audytor wewnętrzny po przeprowadzeniu czynności audytowych uzgadnia pisemnie z audytowanym wstępne wyniki audytu wewnętrznego, w tym w szczególności ustalenia i propozycje zaleceń.
  2. W celu uzgodnienia wstępnych wyników audytu wewnętrznego audytor wewnętrzny może przeprowadzić naradę zamykającą.
  3. W przypadku nieuzgodnienia wstępnych wyników audytu wewnętrznego audytowany może zgłosić pisemne zastrzeżenia, w terminie określonym przez audytora wewnętrznego, nie krótszym niż 7 dnia kalendarzowych od dnia poinformowania audytowanego o wstępnych wynikach.
  • 16
  1. Audytor wewnętrzny po uzgodnieniu wstępnych wyników lub po wniesieniu zastrzeżeń, o których mowa w par. 15, ust. 3 sporządza sprawozdanie z zadania zapewniającego.
  2. Audytor wewnętrzny przekazuje sprawozdanie audytowanemu i Burmistrzowi.
  3. Audytowany w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania sprawozdania ustala sposób i termin realizacji zaleceń oraz wyznacza osoby odpowiedzialne za realizację zaleceń powiadamiając o tym na piśmie Burmistrza oraz Audytora wewnętrznego.
  4. W przypadku odmowy realizacji zaleceń audytowany przedstawia w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia otrzymania sprawozdania pisemne stanowisko Burmistrzowi i Audytorowi wewnętrznemu.
  5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4 Burmistrz podejmuje decyzję dotyczącą realizacji zaleceń informując o tym audytowanego i Audytora wewnętrznego.
  SKŁADANIE INFORMACJI I SPRAWOZDAŃ 
  • 17
Sprawozdanie przejściowe sporządza się w sytuacjach, kiedy zachodzi potrzeba pilnego informowania Burmistrza o ustaleniach poczynionych w trakcie zadań audytowych.
  • 18
  1. Roczne sprawozdanie z wykonania planu audytu wewnętrznego sporządza Audytor wewnętrzny. W terminie do końca stycznia następnego roku jest ono przekazywane Burmistrzowi.
  2. Sprawozdanie roczne zawiera w szczególności:
  • informacje o zadaniach audytowych, monitorowaniu realizacji zaleceń oraz czynności sprawdzających z odniesieniem do planu audytu,
  • inne istotne informacje związane z funkcjonowaniem audytu wewnętrznego w roku poprzednim, w tym dotyczące przeprowadzenia oceny wewnętrznej i zewnętrznej audytu wewnętrznego.
  MONITOROWANIE ZALECEŃ I CZYNNOŚCI SPRAWDZAJĄCE
  • 19
  1. Audytor wewnętrzny monitoruje realizację zaleceń.
  2. Audytor wewnętrzny po upływie terminów realizacji zaleceń przeprowadza czynności sprawdzające. Wynik czynności sprawdzających audytor wewnętrzny przedstawia w notatce informacyjnej Burmistrzowi.
  DOKUMENTACJA
  • 20
  1. Audytor wewnętrzny prowadzi:
  • dokumentację dotyczącą zadania audytowego,
  • pozostałą dokumentację audytu wewnętrznego, w szczególności upoważnienie, dokumentację roboczą związaną z przygotowaniem planu audytu, plan audytu, sprawozdanie z prowadzenia audytu wewnętrznego, wyniki oceny wewnętrznej i zewnętrznej audytu wewnętrznego wynikające z programu zapewnienia i poprawy jakości audytu wewnętrznego w Urzędzie Miejskim w Kcyni.
  1. Dokumentacja dotycząca zadania audytowego obejmuje w szczególności:
  • program zadania zapewniającego,
  • sprawozdanie z zadania zapewniającego,
  • wynik czynności doradczych,
  • notatka informacyjna z czynności sprawdzających,
  • dokumenty robocze związane z przygotowaniem i realizacją zadania zapewniającego, związane z wykonywaniem czynności doradczych, dotyczące monitorowania realizacji zaleceń i przeprowadzania czynności sprawdzających.
  1. Dokumentacja dotycząca zadania audytowego i pozostała dokumentacja audytu wewnętrznego stanowią własność jednostki.
Relacje z Najwyższą Izbą Kontroli (NIK) i innymi instytucjami kontrolnymi
  • 21
  1. Podczas planowania i wykonywania zadań audytowych, Audytor wewnętrzny powinien brać pod uwagę plan czynności kontrolnych i sprawdzających, wykonywanych przez NIK i inne instytucje kontrolne tak, by uniknąć niepotrzebnego nakładania się kontroli i audytów.
  2. Przy dokonywaniu analizy ryzyka Audytor wewnętrzny powinien uwzględniać wyniki kontroli i sprawdzeń dokonanych przez NIK i inne instytucje kontrolne.
   
    • Rodzaj aktu prawnego Zarządzenie
    • Rok podjęcia (podpisania) 2021
    • Status Obowiązujący
    • Sesja -
    • Data podjęcia (podpisania) 20.12.2021
    • Data rozpoczęcia obowiązywania 20.12.2021
    • Data wejścia w życie 20.12.2021
    • Data publikacji w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
    • Nr publikacji w dzienniku urzędowym nie dotyczy
    • Pozycja w dzienniku urzędowym nie opublikowano
    • Nr aktu prawnego 182.2021
    • Czego dotyczy dodawany akt prawny wprowadzenia Karty Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Miejskim w Kcyni oraz w jednostkach organizacyjnych Gminy
    • Podstawa prawna wydania w dokumencie
    • Grupa aktów prawnych Zarządzenia
    • Typ treściAkty prawne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>