UCHWAŁA NR XL/311/2021 RADY MIEJSKIEJ W KCYNI z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałaniu narkomanii na rok 2022.

UCHWAŁA NR XL/311/2021 RADY MIEJSKIEJ W KCYNI z dnia 16 grudnia 2021 r.   w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałaniu narkomanii na rok 2022. Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1372 ) oraz art. 4¹ ust.2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2021 r. poz. 1119 ze zm.) oraz art.10 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2020 r.poz.2050) Rada Miejska w Kcyni ustala, co następuje:
  • 1. Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałaniu narkomanii na rok 2022 w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.
  • 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Kcyni.
  • 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni   Jan Kurant

                                                                                  Załącznik do Uchwały Nr XL/311/2021

                                                                                                     Rady Miejskiej w Kcyni z dnia

                                                                                                     16 grudnia 2021 r.

  GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA ROK 2022 WPROWADZENIE Do zadań z własnych Gminy należy prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, przeciwdziałanie narkomanii oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Zbiór powyższych działań spisany jest w postaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii uchwalanego corocznie przez Radę Miejską. Realizacja powyższych zadań opiera się na następujących dokumentach prawnych:
  1. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
  2. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.
  3. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
  4. Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
  5. Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy.
  6. Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym.
  7. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
oraz na aktualnej diagnozie problemów społecznych sporządzonej we wrześniu i październiku 2019 r. przez Krajowy Ośrodek Kształcenia Administracji w Krakowie. Celem działania Komisji jest niwelowanie skutków społecznych do jakich prowadzi uzależnienie, głównie od alkoholu i narkotyków. W ostatnich latach ważnym problemem stało się, szczególnie wśród dzieci i młodzieży zażywanie dopalaczy, które są łatwo dostępne. Komisja również podjęła i będzie kontynuowała działania w zakresie profilaktyki uzależnienia od internetu i cyberprzemocy. Do zadań Komisji należy również podejmowanie działań mających na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. CHARAKTERYSTYKA GMINY KCYNIA Gmina Kcynia administracyjnie przynależy do powiatu nakielskiego. Zamieszkuje ją 12.897 mieszkańców, 2513 osób to dzieci i młodzież (dane z dnia 09.11.2021r.) W dalszym ciągu istotnym jest problem nieprzystosowania społecznego oraz zagrożenie nieprzystosowaniem. Te zjawiska sprzyjają ucieczkom w nałogi, jak również wzrasta zjawisko przemocy w rodzinie. Szkoły sygnalizują zagrożenie poczucia bezpieczeństwa młodych ludzi. Zaobserwowano również zjawisko nagminnego palenia tytoniu. W dalszym ciągu występuje problem coraz wcześniejszej inicjacji alkoholowej u dzieci i młodzieży oraz próby sięgania przez nich po substancje psychoaktywne w postaci narkotyków i dopalaczy. ZASOBY OSOBOWE I INSTYTUCJONALNE Poniżej przedstawione zostały zasoby osobowe i instytucjonalne wspierające działania Komisji:
  1. Punkt konsultacyjny – punkt prowadzi psycholog w ramach procedury przymusowego leczenia uzależnienia od alkoholu. Udziela wsparcia osobom z problemami wynikającymi głównie z problemu alkoholowego w rodzinie lub innych uzależnień.
  2. Terapeuci prowadzący terapię indywidualną i grupową dla osób uzależnionych, ściśle współpracujący z Komisją i MGOPS-em.
  3. Zespół Interdyscyplinarny przeciwdziałania przemocy w rodzinie – stałym członkiem zespołu jest psycholog-członek Komisji, która aktywnie uczestniczy w podejmowanych działaniach mających na celu udzielanie pomocy wszystkim członkom rodziny, nie wyłączając również osób stosujących przemoc.
  4. Grupa wsparcia dla współuzależnionych – zajęcia prowadzi osoba, która doświadczyła syndromu współuzależnienia, funkcjonując w rodzinie z problemem alkoholowym. Prowadząca grupę uzupełniła swoje doświadczenie poprzez dodatkowe szkolenia przygotowujące do niesienia pomocy innym współuzależnionym.
  5. Kuratorzy Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Szubinie.
  6. Pedagodzy i nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych działających na terenie gminy –w większości w/w szkół działają grupy opiekuńczo – wychowawcze. Przeszkoleni nauczyciele sukcesywnie podnoszący swoje kwalifikacje prowadzą zajęcia w kierunku realizacji programów profilaktycznych. Placówki oświatowe realizują programy profilaktyczne współpracując z Komisją, a także organizują samodzielne przedsięwzięcia z zakresu szeroko pojętej profilaktyki.
  7. Pracownicy socjalni Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – realizują pracę socjalną, mają bezpośredni wgląd w środowisko, wspierają działania Komisji.
  8. Funkcjonariusze policji .
  9. Grupa samopomocowa „AA Feniks”.
CELE PROGRAMU: Cel główny programu : Ograniczenie negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych spowodowanych nadużywaniem substancji psychoaktywnych , w tym alkoholu i narkotyków. Cele szczegółowe:
  1. zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i współuzależnionych i ich rodzin.
  2. prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w szczególności dzieci i młodzieży.
  3. zmniejszenie zainteresowania substancjami psychoaktywnymi wśród dzieci i młodzieży poprzez wspieranie oferty alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
  4. ograniczenie zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży poprzez zapewnienie pomocy psychologicznej.
  5. zapewnienie realizacji ustawowych zadań GKPiRPA.
  6. prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w szczególności dzieci i młodzieży z zakresu realizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
ZADANIA PROGRAMU Mając na uwadze ważność problemu jakim są uzależnienia od alkoholu i środków psychoaktywnych i ich następstwa dla uzależnionych i ich rodzin oraz mając na uwadze wytyczone cele programu podejmiemy następujące działania: Zadanie 1.1. prowadzenie terapii grupowej dla uzależnionych. Zadanie 1.2.- prowadzenie terapii indywidualnej dla uzależnionych i współuzależnionych. Zadanie 1.3.- prowadzenie punktu konsultacyjnego dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Zadanie1.4.-prowadzenie grupy wsparcia dla współuzależnionych. Zadanie 2.1- podnoszenie kwalifikacji osób zaangażowanych w działalność profilaktyczną. Zadanie 2.2-organizowanie gminnych konkursów wiedzy o uzależnieniach. Zadanie 2.3-prowadzenie „Akademii Rodzica”- warsztatów dla rodziców przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze. Zadanie 3.1 -organizowanie i prowadzenie na terenie placówek oświatowych programów  i pogadanek profilaktycznych dla dzieci i młodzieży. Zadanie 3.2- zapewnienie funkcjonowania grup opiekuńczo-wychowawczych. Zadanie 3.3- zapewnienie innych form działalności profilaktycznej. Zadanie 3.4 – organizacja wypoczynku dzieci z realizacją programu profilaktycznego. Zadanie 4 .1– zapewnienie pomocy psychologicznej dla dzieci, młodzieży i ich rodziców. Zadanie 5.1 – finansowanie kosztów utrzymania GKPiRPA, w tym wynagrodzeń. Zadanie 5.2  - opłaty sądowe i badania przez biegłych celem wydania opinii. Zadanie 5.3 -prowadzenie rozmów motywujących do podjęcia leczenia odwykowego. Zadanie 5.4 -opiniowanie wniosków na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych. Zadanie 5.5 -realizacja prawidłowego przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi. Zadanie 5.6 -podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art.131 i 15 ustawy ( zakaz reklamy i sprzedaży alkoholu nieletnim) oraz występowanie przed sądem  w charakterze oskarżyciela publicznego. Zadanie 5.7 -dokonywanie lustracji oraz  wydawanie postanowień o zgodności działania punktów sprzedaży z warunkami określonymi w uchwale Rady Miejskiej. Zadanie 6.1 –prowadzenie niezbędnych szkoleń i prelekcji. Zadanie 6.2 -organizacja konkursów o uzależnieniach. Zadanie 6.3- przeprowadzanie kampanii informacyjno-edukacyjnych z zakresu przeciwdziałania narkomanii. Zadanie  6.4-dofinansowanie działalności Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii. Wskaźniki zadań:
  • Liczba osób uczestniczących w terapii grupowej.
  • Liczba osób uczestniczących w terapii indywidualnej.
1.3.      Liczba udzielonych porad. Liczba osób korzystających z porad punktu konsultacyjnego. 1.4.      Liczba osób uczestnicząca w grupie wsparcia. 2.1.      Liczba osób zaangażowanych w działalność profilaktyczną podnoszących kwalifikacje. 2.2.      Liczba konkursów wiedzy o uzależnieniach. 2.3.      Liczba osób uczestniczących w warsztatach dla rodziców. 3.1.      Liczba  osób korzystających z ofert programów profilaktycznych. 3.2.      Liczba osób uczestniczących w grupach opiekuńczo-wychowawczych. 3.3.      Liczba osób wspartych innymi formami działalności profilaktycznej. 3.4.      Liczba dzieci uczestniczących wypoczynku połączonym z programem profilaktycznym. 4.1.      Liczba osób korzystających ze wsparcia psychologa. Liczba udzielonych porad. 5.1.      Liczba posiedzeń GKPiRPA. 5.2.      Liczba osób skierowanych na badania przez biegłego. 5.3.      Liczba wniosków o leczenie odwykowe skierowanych do sądu. 5.4.      Liczba osób podejmujących leczenie odwykowe na skutek działań GKPiRPA. 5.5.      Liczba wydanych opinii na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych. 5.6.      Liczba skontrolowanych punktów sprzedaży alkoholu. 5.7.      Liczba przeprowadzonych kontroli. 5.8.      Liczba wydanych postanowień. 5.9.      Liczba wniosków o cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. 6.1.      Ilość przeprowadzonych szkoleń i prelekcji. 6.2.      Ilość przeprowadzonych konkursów o uzależnieniach. 6.3.      Liczba przeprowadzonych kampanii informacyjno – edukacyjnych. Zasady tworzenia i funkcjonowania grup opiekuńczo – wychowawczych. Na terenie gminy Kcynia grupy opiekuńczo – wychowawcze działają przy placówkach oświatowych. Uczestnikami zajęć są dzieci i młodzież ucząca się w danej placówce, a wychowawcami nauczyciele posiadający przygotowanie w kierunku realizacji programów profilaktycznych.  Zadaniami grupy opiekuńczo – wychowawczej są:
  1. stała, systematyczna praca z dzieckiem i współpraca z jego rodziną,
  2. rozpoznanie sytuacji dziecka w kontekście jego sytuacji rodzinnej,
  3. organizacja czasu wolnego, prowadzenie zajęć tematycznych,
  4. prowadzenie dokumentacji pracy z grupą i dzieckiem,
  5. dożywianie dzieci,
  6. pomoc dziecku w radzeniu sobie z życiowymi problemami, kryzysami (rodzinnymi, związanymi z relacjami z rówieśnikami, szkolnymi, itp.).
Grupa jest tworzona na wniosek dyrektora placówki. Wniosek składany jest wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Wniosek winien zawierać:
  1. opracowanie tematyki i formy zajęć,
  2. wykaz dzieci wskazanych do uczestnictwa w zajęciach grupy,
  3. dane opiekuna grupy,
  4. liczbę dni i godzin zajęć w tygodniu.
Na wniosek dyrektora istnieje możliwość organizowania innej niż grupy opiekuńczo- wychowawcze formy działań profilaktycznych. Wynagrodzenie opiekuna na rok 2022 ustala się w następujący sposób: z opiekunami zawierane będą umowy zlecenia z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kcyni. Wynagrodzenie za 1 godzinę ustala się w kwocie 32 złotych brutto. Prowadzący przedstawia rachunek dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni potwierdzony przez dyrektora szkoły. Stawka dożywiania jednego ucznia wynosi 3,00 zł. Opiekunowie grup zobowiązani są do prowadzenia dokumentacji zajęć. Powinna ona zawierać:
  1. tematykę prowadzonych zajęć,
  2. ocenę początkową dziecka,
  3. udokumentowanie jego postępów,
  4. ocenę końcową po zakończeniu cyklu zajęć.
Przewodniczący Komisji ma prawo wglądu do dziennika zajęć. OBOWIĄZKI GKPiRPA W KCYNI Członkowie Komisji powoływani i odwoływani są zarządzeniem Burmistrza Kcyni. Podstawowym obowiązkiem Komisji jest:
  1. przeprowadzanie rozmów motywujących do leczenia i kierowanie na badania mające ustalić stopień uzależnienia,
  2. kierowanie do sądów wniosków o wszczęcie postępowania w sprawach zastosowania obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu, podejmowanie współpracy z instytucjami w zakresie wychowania w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, przeciwdziałaniu narkomanii oraz zapobieganiu występowania i łagodzenia skutków przemocy w rodzinie,
  3. powołanie pięcioosobowego zespołu do opiniowania wniosków o wydanie zezwolenia na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych,
  4. powołanie dwuosobowego zespołu ds. przeprowadzania kontroli placówek handlowych prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych,
  5. uczestnictwo w posiedzeniach odbywających się nie rzadziej niż raz na kwartał,
  6. powołanie zespołu przeprowadzającego z osobami nadużywającymi alkoholu rozmów motywujących do podjęcia leczenia oraz działań zmierzających do zastosowania przymusowego leczenia odwykowego,
  7. współtworzenie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Elementami Programu Zapobiegania Narkomanii.
WYDATKI NA REALIZACJĘ ZADAŃ GKPiRPA Źródłem finansowania zadań Gminnego programu są środki finansowe budżetu gminy pozyskane z opłat za wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zgodnie z art.11 ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Na 2022 rok na realizację zadań zaplanowano kwotę w wysokości 240.000 zł . Planowane wydatki przedstawiają się następująco : 1.Cele i zadania wynikające z zakresu realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – rozdz. 85154 – 232.800 zł ZADANIA 1.1-1.4  CEL: Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu współuzależnionych i członków ich rodzin …………………………………………………………………………………………41.870 zł Prowadzenie terapii grupowej dla uzależnionych i terapii indywidualnej dla uzależnionych i współuzależnionych……………………………………………………………………31.200zł W 2022 roku w ramach powyższego zadania będzie prowadzony punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Rozmowy przeprowadzać będzie psycholog. Planuje się przeprowadzić 40 rozmów z 30 osobami. Na powyższe zaplanowano środki na kwotę………………………………………………………………………………….. 9.600 zł współuzależnionych i indywidualnego wsparcia dla współuzależnionych funkcjonować będzie tylko grupa wsparcia dla współuzależnionych. Dla prowadzącej grupę zaplanowano wynagrodzenie na kwotę……………………………………………………………... 1.070 zł   ZADANIA 2.1-2.3 CEL: Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej, w szczególności dzieci i młodzieży  ……...…………………………………………..… 9.500zł Podnoszenie kwalifikacji osób zaangażowanych w działalność profilaktyczną……..…5.000zł Organizacja gminnych konkursów wiedzy o uzależnieniach …………………………..2.000zł Prowadzenie „Akademii Rodzica” -warsztatów dla rodziców napotykających trudności opiekuńczo-wychowawcze…………………………………………………………….2.500 zł   ZADANIA 3.1-3.4. CEL: Zmniejszenie zainteresowania substancjami psychoaktywnymi wśród dzieci i młodzieży poprzez wspieranie alternatywnych form spędzania czasu wolnego……………………………………………………………………………....129.500 zł Organizowanie i prowadzenie na terenie placówek oświatowo-wychowawczych pogadanek profilaktycznych dla dzieci i młodzieży ………………………………..………………9.000zł Zapewnienie funkcjonowania grup profilaktyczno-wychowawczych……………........46.000zł Zapewnienie innych form działalności profilaktycznej……………….…………...….21.500zł Organizacja wypoczynku dzieci połączonego z realizacją programu profilaktycznego……………………………………………………………..……..…53.000 zł ZADANIE 4 CEL: zapewnienie pomocy psychologicznej dla dzieci, młodzieży i ich rodziców..7.800 zł Zapewnienie dyżurów psychologa……………….……………………………………..7.800 zł ZADANIA 5.1. -5.7   CEL: Zapewnienie realizacji zadań GKPiRPA…….………………………..….…44.130 zł Finansowanie kosztów utrzymania  GKPiRPA , w tym wynagrodzeń………………..29.300zł Kierowanie na badania przez  biegłych w celu wydania opinii dotyczących uzależnienia oraz opłaty sądowe………………………………………………………………….…..……4.030 zł Prowadzenie rozmów motywujących do podjęcia leczenia odwykowego……………...7.200zł Opiniowanie wniosków na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych…………….1.500zł Realizacja prawidłowego przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi………2.100 zł  
  1. Zadania wynikające z zakresu realizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – rozdz. 85153
ZADANIA 6.1.-6.4.  CEL: Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w szczególności dzieci i młodzieży z zakresu realizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii………………………………………………………………………….…7.200 zł Prowadzenie niezbędnych szkoleń i prelekcji……………………………………….…3.800zł Organizacja konkursów o uzależnieniach………………………………………..…….1.400zł Przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnych z zakresu przeciwdziałania narkomanii…………………………………………………………………………..…1.000zł Dofinansowanie działalności Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii……………….1.000zł Komisja zastrzega sobie prawo do wprowadzania w trakcie roku budżetowego dodatkowych przedsięwzięć do realizacji na podstawie protokołu z posiedzenia komisji i zmian w planie rzeczowo-finansowym przedkładanym Radzie Miejskiej w Kcyni. W roku budżetowym 2022 członkowie Komisji otrzymają wynagrodzenie na podstawie umowy zlecenia w niżej podanej wysokości :
  1. Przewodniczący Komisji – 1300 zł brutto miesięcznie.
  2. Pozostali członkowie Komisji – 150 zł netto za udział w posiedzeniu (na podstawie umowy zlecenia).
Członkom Komisji przysługuje zwrot kosztów przejazdu na zasadach określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży ( Dz.U. z 2013 r. poz. 167 ). Polecenie wyjazdu daje Burmistrz Kcyni. Burmistrz Kcyni powołuje zespół opiniujący wnioski na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych. Członkom zespołu opiniującego przysługuje raz na rok wynagrodzenie na podstawie umowy zlecenia w wys. 300 zł brutto. Przewodniczący Komisji składa sprawozdanie z całokształtu działalności Burmistrzowi Kcyni raz w roku. Burmistrz przedkłada sprawozdanie z wykonania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz przeciwdziałaniu narkomanii Radzie Miejskiej w Kcyni.                  
    • Rodzaj aktu prawnego Uchwała
    • Rok podjęcia (podpisania) 2021
    • Status Obowiązujący
    • Sesja -
    • Data podjęcia (podpisania) 16.12.2021
    • Data rozpoczęcia obowiązywania 16.12.2021
    • Data wejścia w życie 16.12.2021
    • Data publikacji w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
    • Nr publikacji w dzienniku urzędowym nie dotyczy
    • Pozycja w dzienniku urzędowym nie opublikowano
    • Nr aktu prawnego XL/311/2021
    • Czego dotyczy dodawany akt prawny uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałaniu narkomanii na rok 2022.
    • Podstawa prawna wydania w dokumencie
    • Grupa aktów prawnych Uchwały Rady
    • Typ treściAkty prawne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>